Данъци за пестициди
В стратегията на ЕС за устойчива употреба на пестициди се казва, че „данъчното облагане следва да се проучи допълнително, за да се създаде система за „групово“ данъчно облагане като заместител на истинските външни фактори в бъдеще“. Изпълнението, чрез Директивата за устойчива употреба на пестициди (Директива 2009/128/ЕО), подчертава, че „икономическите инструменти могат да играят решаваща роля за постигането на целите. Поради това следва да се насърчава използването на такива инструменти на подходящо равнище, като същевременно се подчертава, че отделните държави членки могат да вземат решение за тяхното използване, без да се засяга приложимостта на правилата за държавните помощи“.
Някои държави членки в ЕС все още предлагат на земеделските стопани по-ниско ниво на ДДС за използването на пестициди, въпреки увеличените разходи за общественото здраве и околната среда. По-ниските ставки на ДДС за пестицидите представляват непряка субсидия, която вреди на околната среда. През 2017 г. PAN Europe създаде база данни за най-добрите практики в областта на данъчното облагане на пестицидите към онзи момент, която предоставя преглед на различните схеми за данъчно облагане на пестицидите.
Скандинавските страни имат дългогодишни традиции в облагането на пестицидите. През юли 2013 г. Дания въведе данък върху пестицидите, при който облагането не е свързано с номиналната стойност на инсектицидите, а с тяхната токсичност за околната среда и здравето. В Норвегия също има данък върху пестицидите, докато Швеция твърди, че предпочита да забрани активните вещества, отколкото да ги облага с данък – аргумент, на който е трудно да се противоречи. Няколко други участници са решили да експериментират Швеция твърди, че предпочита да забрани активните вещества, отколкото да ги облага с данък – аргумент, на който е трудно да се противоречи. Няколко други участници са решили да експериментират с различни форми на данъчно облагане на пестицидите:
Датският данък върху пестицидите
Датският данък върху пестицидите е тясно свързан с целта за намаляване на показателя за натоварване с пестициди. От 1 юли 2013 г. законът диференцира данъка върху одобрените пестициди; данъкът се плаща за пестициди в зависимост от това колко голямо е въздействието на пестицидите върху здравето, природата и подпочвените води. Повече информация на английски език тук.
Швеция
Като първата страна в света, Швеция въвежда специален плосък данък върху пестицидите въз основа на продадения обем през 1984 г. с цел намаляване на остатъчните вещества в повърхностните води или храните и намаляване на риска за околната среда, свързан с употребата на пестициди. При въвеждането на данъка върху пестицидите рисковете са били свързани главно с използваното количество пестициди, а не с веществата.
Франция
Съществуващият във Франция данък върху пестицидите беше засилен със закон, гласуван през декември 2018 г., чрез добавяне на някои пестициди към списъка с продукти, подлежащи на облагане с този данък, и чрез повишаване на данъчната ставка. Данъкът върху пестицидите се заплаща от купувачите на пестициди, събира се от продавачите на пестициди и отива в агенциите за водите „agences de l’eau“. Предоставянето на повече средства на водните агенции за насърчаване на преминаването към биологично земеделие е основната цел на това засилване на данъка. разширяването и промяната на ставките трябва да донесат около 50 милиона евро допълнително.
Италия
Италианският данък върху пестицидите започва да се прилага през 2001 г.(линкът е външен) и е фиксиран на общо 2% от общата продажба на пестициди (и торове), като основната му цел е да финансира изследвания за бъдещото развитие на системите за биологично земеделие и на схемите за качество. През периода 2018-2020 г. се очаква годишната вноска да бъде около 13 000 евро.
ОСП и данъчно облагане на пестицидите
Франк Берендс, почетен професор в Университета във Вагенинген, предлага в статията си в списание „Nature“ да се реформира из основи новата Обща селскостопанска политика от 2020 г., за да може да се осигури бъдещето на европейското селско стопанство и природата. Той препоръчва да се въведе нов прогресивен данък върху изкуствените торове, пестицидите и вносните фуражи, който да се начислява на единица площ земя. Беренде предлага тези данъци да бъдат включени в третия стълб на ОСП. По-нататък той стига до заключението, че това ще направи ОСП по-балансирана, тъй като земеделските стопани, които предоставят обществени услуги, ще бъдат възнаградени за усилията си (като например подстригването на живия плет), а замърсителят ще трябва да плати, а също така това ще доведе до забележителни, обусловени от цените промени в продажбата на устойчиви продукти. В крайна сметка това ще направи здравословната и „чиста“ храна достъпна за всеки европеец.
Прилагане на ДДС върху пестицидите
Според официалната статистика на ЕС редица държави-членки (сред които Кипър, Румъния, Словения, Португалия и Полша) прилагат изкуствено ниски нива на ДДС за пестициди. PAN Europe настоява държавите-членки да:
1) да престанат да прилагат изкуствено нисък ДДС за продукти като пестициди и торове, които са вредни за околната среда и общественото здраве, като същевременно не прилагат ниски нива на ДДС за продукти, които са полезни за околната среда (например биологични продукти).
2) да започнат да обмислят прилагането на данъци, отразяващи принципа „замърсителят плаща“.