Консултации
През всички години от своето основаване през 1999 досега Сдружение АГРОЛИНК се води от принципите за цялостност/холистичност в биологичното земеделие. Вместо да изработваме технологии за производство на дадена култура ние помагаме на едно стопанство в неговата цялост: екологична, социална и икономическа. Да опазва земята и природата, да даде удовлетвореност и отдаденост на хората, да намерят пазари и добри резултати от работата си.
Ние прилагаме четирите принципа на биологичното земеделие:
Здраве
Здравето е целостта и интегритетът на живите системи. То не е просто отсъствие на болести, а поддържане на физическо, психическо, социално и екологично благополучие. Имунитетът, устойчивостта и регенерацията са ключови характеристики на здравето.
Ние помагаме да се поддържа и укрепва здравето на екосистемите и организмите – от най-малките в почвата до хората. Постигаме резултати за производството на храна с висока хранителна стойност, като използваме предимно мерки за предотвратяване на болести и неприятели вместо да търсим решения за вече създадени проблеми.
Екология
Ние интегрираме биологичното земеделие в живите екологични системи, например живата почва и в съответствие с циклите и екологичните баланси в природата. Тези цикли са универсални, но действието им е специфично за конкретното място. Помагаме на едно стопанство да се адаптира към местните условия, екологията, културата и мащаба. Намаляваме вложените ресурси чрез повторна употреба, рециклиране и ефективно управление на материалите и енергията, за да се поддържа и подобрява качеството на околната среда и да се съхраняват ресурсите. При проектирането на земеделските системи поставяме цел за постигане на екологично равновесие, създаване на местообитания и поддържане на генетично и земеделско разнообразие. Интегрираме земеделското стопанство в общата околна среда, включително ландшафта, климата, местообитанията, биологичното разнообразие, въздуха и водата.
Справедливост
В своята работа ние поставяме на първо място човека и взаимоотношенията му с другите хора по начин, който гарантира справедливост на всички нива и за всички страни – земеделски производители, работници, преработватели, дистрибутори, търговци и потребители. Създаваме планове, които се управляват така, че природните и екологичните ресурси, които се използват за производство и потребление да се пазят в интерес на бъдещите поколения.
Грижа
Отчитайки, че биологичното земеделие е жива и динамична система, която реагира на вътрешни и външни изисквания и условия, прилагаме планове за управление с най-новите научни постижения, като ги комбинираме с практическия опит, натрупаната мъдрост и традиционните и местните знания, проверени от времето.
Консултациите ни са от помощ за:
Земеделски производители
- в производството на зеленчуци и плодове, цялостното управление на едно стопанство с предварителната подготовка до постигане на отлични резултати за подобряване на плодорието и биоразнообразието в земеделските стопанства – зеленчукови, овощни градини и лозя с цел получаване на плодове с изключително качество, аромат, дълбочина и комплексност, отразяващи района.
- Семена и посадъчен материал от стари сортове
Ученици и студенти за повишаване на информираността им за биологичното земеделие, пестицидите, ГМО, семената и биоразнообразието
Държавни и регионални власти
- Разработване и прилагане на законодателство в областта на биологичното земеделие, ГМО, пестициди, агро-биоразнообразие – сортове и посадъчен материал с цел опазване от изчезване