Пестициди на фокус
Ако живеете в Дордрехт, Нидерландия, съветът е да не консумирате яйца https://www.dutchnews.nl/2023/12/dont-eat-the-eggs-hobby-chicken-keepers-in-dordrecht-are-told/ от домашни кокошки. В Цвайндрехт, Белгия, кръвните проби на местни граждани показват, че 90 % от тях съдържат PFAS на нива, които могат да повлияят на здравето им.
Общото между тези и други общности в Европа и по света е, че те живеят в близост до големи химически заводи, които произвеждат или в миналото са произвеждали на перфлуорираните и полифлуорираните алкилни вещества (ПФАВ – PFAS). Това са химикали, използвани в нашите водоустойчиви покрития, кухненски съдове и козметика. Те се съдържат и в хладилниците, климатиците и инхалаторите за астма, както и в индустриалното производство. Този голям клас изкуствени вещества, произвеждани от 40-те години на миналия век, има огромни последици за човешкото здраве. Състоящата се от повече от 4700 химикала група (PFAS) включва широко използвани изкуствени съединения известни като „вечни химикали“, защото са изключително устойчиви в околната среда и в човешкия организъм. Те могат да причинят здравни проблеми като увреждания на черния дроб, заболявания на щитовидната жлеза, затлъстяване, репродуктивни проблеми и рак. Вместо да забрани тези опасни химикали, ЕК отново се поддава на лобито на големите корпорации.
Кой има полза?
През последните 20 години глобалният пазар на пестициди се удвои, достигайки оборот от 53 милиарда евро през 2020 г. Това води до огромни печалби за пестицидната индустрия и огромни разходи за обществото. Плюс огромно количество непреки разходи, включени в подкрепа за земеделските производители, пречистване на водата, мерки за противодействие на загубата на биологично разнообразие и здравеопазване. Това са резултатите от мащабното проучване „Пестициди: модел, който ни струва скъпо“, публикувано в края на 2021 от френската организация Basic, CCFD-Terre Solidaire и Pollinis.
Пестицидите „струват двойно повече от количеството, което произвеждат“, установява проучването.Изразходваните средства за пестицидите са много повече от икономическите ползи.
Субсидиите на ЕС за пестициди възлизат на 2.3 млрд евро, а в същото време земеделският сектор печели 900 млн евро. Това в никакъв случай не е ефективен начин за изразходване на земеделските фондове. |
След сливания и придобивания на стойност 352 милиарда долара, в момента само четири конгломерата или „Голямата четворка“ (Bayer/Monsanto, Syngenta/ChemChina, BASF и Corteva Agriscience преди Dow/DuPont) доминират 70% от агрохимическата индустрия и генерират 60% от продажбите в света.
ЕС отделя 57.8 млрд субсидии годишно за поддържане на земеделски практики, свързани с използването на пестициди – около 50% от целия бюджет на ЕС. Индустрията с пестициди има оборот от 53 млрд евро през 2020 и ЕС е един от големите пазари, с 12 млрд евро продажби на фермерите през 2019.
Пазарът на пестициди е доходоносен. Малкият на брой мултинационални производители на пестициди са със силно лоби сред политиците.
Неотдавнашно разследване на DeSmog установи, че индустриални гиганти като Bayer, BASF и Corteva са положили значителни усилия да повлияят на ЕС и неговите лица, вземащи решения. Други, като CropLife Europe и Glyphosate Renewal Group, настояват ЕС да продължи да разрешава използването на някои твърде противоречиви химикали. Компаниите са имали принос в процеса на вземане на политики чрез широк спектър от средства, като членство в експертни и консултантски групи, които дават принос за нови политики, спонсорство на събития, посещавани от длъжностни лица и други лица, вземащи решения, срещи с длъжностни лица и спонсорство на медии и събития, насочени към ЕС.
Големите селскостопански и биотехнологични корпорации в момента настояват Европейската комисия да премахне всякакви етикети и проверки за безопасност за нови геномни техники (NGT). Освен че държи фермерите и потребителите в неведение относно това, което отглеждат и ядат, това също би им помогнало да намалят разходите си. От началото на лобистките си усилия през 2018 г., водещите селскостопански и биотехнологични корпорации са:
* Похарчили най-малко 36 599 932 евро за лобиране в Европейския съюз.
* Провели 182 срещи с еврокомисари, техните кабинети и генерални директори. Това е повече от една среща седмично.
В резултат на това Европейската комисия изглежда повече от готова да постави исканията на лобитата в нов закон, който ще включва отслабени проверки за безопасност и заобикаляне на етикетирането на ГМО. Това е ярък пример за това колко голямо влияние имат големият агробизнес и биотехнологиите върху нашите процеси на вземане на решения.
В по-ранно изследване на French National Institute for Agricultural Research (INRA) е посочено, че в САЩ разходите за здравето, в резултат на отрицателните последици от пестицидите се изчисляват от 1.2 млрд до 13 млрд евро годишно.
Според изследване, публикувано в сп.Nature, продуктивността в много земеделски площи, които използват пестициди в целия свят, намалява. Това е сериозен знак, че устойчивостта към химикалите се увеличава и тяхната ефиктивност намалява.
Утрояването на биологичното земеделие до 2030 г би струвало 1.85 млр евро на година – по-малко от годишните субсидии харчени за пестициди. |
Плановете, стратегиите и реализацията
Глифозатът да бъде забранен от 2024 година, се казваше в официалните декларации през 2021 година от управляващите в Германия и 2022.
Френският президент Еманюел Макрон през ноември 2017 г. се ангажира за пълна забрана на глифозата „най-късно след три години“. В края на 2021 обаче той призна, че се е провалил с това обещание, като добави, че това се дължи на „колективен“ провал на други страни от ЕС.
Специалистите, работещи за спиране на загубата от биоразнообразие си спомнят стратегиите, които декларираха, че тази цел ще бъде достигната през 2010, в момента новата дата е 2030. |
Според изтекъл документ, получен от PAN Europe, Европейската комисия е действала при закрити врата и вече е представила на държавите членки проект на доклад за подновяване на употребата на глифозат. Предложението за повторно одобрение на лиценза за глифозат сега се очаква през септември въпреки всички въпроси, свързани с токсичността, повдигнати от Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ). Парадоксално, но EFSA ще публикува документите, довели до заключенията му, едва през октомври. В опит да избегне научния и обществен контрол върху работата на EFSA, главната дирекция Здраве (ГД Здраве) тайно ускорява процедурата за вземане на решения в тайна с държавите-членки.
На заседанието на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите (SCoPAFF) от 11 и 12 юли без да е обявено в дневния ред, ГД Здраве представи на държавите членки своя проект на доклад за подновяване на глифозат. Европейската комисия възнамерява да одобри отново веществото без ограничения, без да се съобразява с факта, че документите не са съобразени с Регистъра за прозрачност на комитологията, не са спазени много разпоредби на закона и съдебната практика относно опазването на здравето и околната среда.
Едва през октомври учените и гражданското общество ще имат възможност да разгледат работата на EFSA. ГД “Здраве” прибързано напредва в тайна, като оставя гражданското общество в неведение точно преди лятната ваканция. Колко прозрачно и демократично е това?”
EFSA посочи, че оценката на риска не може да бъде приключена за редица основни крайни точки, като същевременно призна, че има доказателства, свързващи употребата на хербицида с невротоксичност, увреждане на микробиома и увреждане на биоразнообразието.
Индустрията на Bayer-Monsanto & Co и поскаха нови 15 години разрешение за използване на глифозат. Нови 15 години разрушаване на биоразнообразието и здравето! За какво става дума? Кой взима решенията? Над 7000 университетски изследвания доказват токсичност на глифозата. Докладът на EFSA се основава на доклади на индустрията, не на независимите учени.
В Стратегията на ЕС „От фермата до трапезата“ е записано намаляване на пестициди с 50% до 2030 година. Ще се реализират ли в действителност тези намерения?