Пестицидите и здравето

През 2015 г. Международната агенция за изследване на рака (IARC) определи глифозата като „вероятно канцерогенен“. Независими научни изследвания също започнаха да разкриват множество остри и хронични ефекти на хербицидите на базата на глифозат. Допълнителните вещества, включени в крайните глифозатни продукти, могат да бъдат токсични. Много от тези химикали са търговска тайна.

Годишно 385 млн човека по света получават увреждания от пестициди. Някои завършват със смърт.

Д-р Стефани Сенеф, американски учен, която работи в Масачузетския технологичен институт публикува през есента на 2021 книгата си: Как глифозатът за унищожаване на плевелите унищожава нашето здраве и околната среда. Книгата е вече преведена и на български. Д-р Сенеф казва: „Това органично химично съединение, C3H8NO5P, е много по-токсично за формите на живот, отколкото сме били накарани да вярваме. Механизмът на токсичност на глифозата е уникален и дяволски. Това е бавен убиец, който бавно ви лишава от доброто ви здраве с течение на времето, докато накрая не се поддадете на инвалидизиращо или животозастрашаващо заболяване“.

Проучвания установяват, че хербицидите на базата на глифозат могат да повлияят на различни органи и биохимични пътища при бозайници. Генотоксичността и ендокринните нарушения също водят до хронични ефекти върху здравето и развитието на децата. Глифозатът причинява дисбаланс в чревните бактерии и някои проучвания са установили, че се натрупва в човешките клетки. При ниски концентрации уврежда клетките на черния дроб, бъбреците и кожата, а дългосрочните ефекти включват рак, безплодие, проблеми с бременността, вродени дефекти и респираторни заболявания.

В изследване на учени от САЩ през 2014 са открити 22 зависимости от въздействието на глифозата върху заболявания като високо кръвно налягане, диабет, липидния метаболизм, Алцхаймер, сенилна деменция, Паркисонс, склероза, аутизъм, възпаления на червата, рак на щитовидната жлеза, левкемия и други.

Приетият за приемлив дневен прием от глифозат, съдържащ се в храната се оказва опасен, според публикувано съвсем скорошно изследване от януари 2022. Глифозатът причинява увреждане на бариерата на кръвните клетки в тестисите и води до нискокачествена сперма чрез разрушителен процес, наречен оксидативен стрес, показва ново проучване при плъхове. Заключението на изследователите е, че дори определеното от Американската агенция за опазване на околната среда минимално количество глифозат от 1.75 мг/кг от човешкото тяло на ден води до увреждане на репродуктивните способности на мъжа.

Глифозатът и децата

Глифозатът и други пестициди могат да имат ефект върху нероденото дете. Ако бъдещата майка е постоянно и многократно в контакт с този вид вещество, плодът може да бъде засегнат, като неблагоприятните ефекти се проявяват във всеки момент от живота на детето. Тези ефекти могат да включват смърт на плода, структурна аномалия, променен растеж и анормална функция на органите.

Децата поемат повече въздух, вода и храна спрямо телесното си тегло в сравнение с възрастните. Това увеличава общата им експозиция. Например, скоростта на дишане на детето през първите му дванадесет години е приблизително два пъти по-голяма от тази на възрастен. В резултат на това количеството замърсители във въздуха, достигащи до повърхността на белите дробове, може да бъде много по-високо.

Децата,  са в много по-голяма степен изложени на отрицателното въздействие на глифозат и други пестициди, тъй като те играят на площадки и паркове, третирани с химикали.

Глифозатът уврежда червата и транспортира опасния алуминий до мозъка, причиняващо  аутизим у хиляди деца.