Пестицидите в храната

Здравословното мюсли?

В бира и мед, в плодове и зеленчуци, в тревата на детските площадки и дори в урината и във въздуха – следите от пестициди вече могат да бъдат намерени навсякъде. Доказано е, че тези химикали имат отрицателно въздействие върху човешкото здраве, животните и водните басейни. Това в никакъв случай не е новина.

Още през 1962 г биоложката Рейчъл Карсън публикува световноизвестната книга

“Смълчана пролет”, в която алармира човечеството за вредите от употребата на пестициди. Оттогава досега много от тези химикали са извадени от пазара. Предлагат се нови с обещанието, че са безвредни за здравето и околната среда. Обещание, което не е изпълнено.

Никога в историята на човечеството не са използвани толкова много пестициди, както в днешно време.

Въпреки строгите процедури и регулации, пестицидите се използват както никога досега във все по-големи количества в цял свят.

Пестицидите са с най-голям дял от химикалите, които попадат в околната среда. В България използваното количество пестициди се увеличава непрекъснато.

Има много различни видове пестициди: всеки е предназначен да бъде ефективен срещу конкретни вредители. Те са съществена част не само от земеделието за увеличаване на добивите и намаляване на вредители и плевели. Използват се и за борба с неприятели и носители на болести, като комари, кърлежи, плъхове и мишки.

Пестицидите се използват и в частни градини, покрай железопътните линии, паркове, стадиони, зелени площи, детски градини и други обществени места.

В момента има регистрирани хиляди пестицидни продукти. Много от продуктите са нови, а други са забранени.

Една голяма част от изследователите и потребителите се фокусират върху вредата на пестицидите за плодовете и зеленчуците, но коктейли от пестицидни остатъци  се намират в много различни храни, включително зърнени храни, като ечемик, овес и пшеница (и впоследствие хляб). Например, през 2019 г. 94% от произведения овес в Германия съдържа остатъци от повече от един пестицид. Лаборатория в Германия открива следи от глифозат в 5 плодови мюсли [35].

 „Здравословното“ мюсли съдържа коктейл от пестициди. Ако правителствата забранят използването на глифозат преди прибиране на реколтата, това би могло да намали количеството му в хлебните изделия.

Присъствието му в зърното до голяма степен се дължи на използването му преди жътвата, за изкуствено по-бързо сушене за да се улесни прибирането на реколтата.

Измиването или обелването на кората на плодовете и зеленчуците не решава проблема с пестицидите. Глифозатът е системен хербицид, прилаган върху семена, почва, листа, което му позволява да бъде абсорбиран от цялото растение, а не само в кората.

Проучвания установяват, че хербицидите на базата на глифозат могат да повлияят на различни органи и биохимични пътища при бозайници. Генотоксичността и ендокринните нарушения също водят до хронични ефекти върху здравето и развитието на децата. Глифозатът причинява дисбаланс в чревните бактерии и някои проучвания са установили, че се натрупва в човешките клетки. При ниски концентрации уврежда клетките на черния дроб, бъбреците и кожата, а дългосрочните ефекти включват рак, безплодие, проблеми с бременността, вродени дефекти и респираторни заболявания.

В изследване на учени от САЩ през 2014 са открити 22 зависимости от въздействието на глифозата върху заболявания като високо кръвно налягане, диабет, липидния метаболизм, Алцхаймер, сенилна деменция, Паркисонс, склероза, аутизъм, възпаления на червата, рак на щитовидната жлеза, левкемия и други [1].



Приетият за приемлив дневен прием от глифозат, съдържащ се в храната се оказва опасен, според публикувано съвсем скорошно изследване от януари 2022. Глифозатът причинява увреждане на бариерата на кръвните клетки в тестисите и води до нискокачествена сперма чрез разрушителен процес, наречен оксидативен стрес, показва ново проучване при плъхове. Заключението на изследователите е, че дори определеното от Американската агенция за опазване на околната среда минимално количество глифозат от 1.75 мг/кг от човешкото тяло на ден води до увреждане на репродуктивните способности на мъжа.

Четири рецензирани проучвания [2] върху животни от САЩ и Аржентина, фокусират учените върху кризата с безплодието , причинена от хербициди на базата на глифозат.

Тези нови рецензирани проучвания следват пилотните резултати на институтаRamazzini, които бяха публикувани през 2019 г.  Анализите показват, че излагането на хербициди на базата на глифозат е свързано с андрогенно-подобни ефекти, включително статистически значимо увеличение на аногениталното разстояние при мъже и жени, забавяне на първия полов цикъл и повишен тестостерон при жените.

Ново изследване в контролирани лабораторни условия показа, че глифозатът въздейства на биохимичните функции на чревния микробиом по същия начин, по който убива и плевелите дори и в дози, декларирани като безопасни. В изследванията Round up отчита в по-висока степен уврежданията, което отново е в подкрепа на съществуващите доказателства, че допълнителните вещества, присъстващи в търговските продукти, общо известни като „адюванти“, не са „инертни“, както се твърди от неговите производители и регулатори, а са силно токсични сами по себе си.

Това ново изследване продължава изследванията от 2012 на проф. Gilles-Eric Séralini, които показаха, че изключително ниски дози от Round up при мишките в продължение на 2 години водят до високи значителни нарушения във физиологията на животните и значително увеличават случаите на тумори на гърдата.

Индустрията отказва да разкрие всички резултати от своите тестове за безопасност, но независими изследвания на учени от цял свят изваждат на показ последиците от отровите.

Д-р Робин Меснадж от Kings College London, пише: „Ние знаем, че хербицидите на базата на глифозат, съдържат много други химикали, които при смесването си са 1000 пъти по-токсични от глифозата сам по себе си. Последните изследвания показват, че тези други химикали включват арсен, хром, кобалт, олово и никел

[1]  Swanson, Leu, Abrahamson & Wallet Journal of Organic Systems, 9(2), 2014
ISSN 1177-4258 7
[2]  Jing-Bo Liu, Zi-Fa Li, Lu Lu, Zhen-Yong Wang, Lin Wang Glyphosate damages blood-testis barrier via NOX1-triggered oxidative stress in rats: Long-term exposure as a potential risk for male reproductive health

Пестицидите в тялото на човека

В едно от най-големите проучвания от „Кампания за Глифозат“, хербицидът е открит при над 99% от хората във Франция, като са били тествани общо над 6800 проби от урина.

Пробите са взети между юни 2018 г. и януари 2020 г., като по-голямата част са под надзора на адвокати или законни представители на трети страни с оглед на съдебни действия. Анализите са извършени от лаборатория в Германия.

Глифозатът е открит в 99,8% от 6795 проби, при „средно ниво от 1,19 µg/L (ppb)“.

Авторите на това ново проучване [3] отбелязват, че пробите, взети през пролетта и лятото, сезона за пръскане с глифозат и други хербициди, показват „значително по-високи нива“. Фермерите, особено „работещи в лозарска среда“, също са имали „значително по-високи“ нива.

Нивата също са по-високи при мъжете и децата; хората; които редовно консумират чешмяна или изворна вода; пушачите и пиещите бира или сок.

Хората, които казват, че ядат повече от 85% био храни, имат много по-ниски стойности на глифозат в урината.

В селските райони годишно 3 милиона фермери страдат от сериозно отравяне с пестициди и 25 милиона фермери страдат от леко отравяне, което води до приблизително 180 000 смъртни случая сред селскостопанските работници годишно [4].

[3] Zhang XJ, Zhao WY, Jing RW, Wheeler K, Smith GA, Stallones L, Xiang HY: Work-related pesticide poisoning among farmers in two villages of southern China: A cross-sectional survey. BMC Public Health. 2011;11:429.

[4] Hashemi SM, Rostami R, Hashemi MK, Damalas, CA: Pesticide use and risk perceptions among farmers in southwest Iran. Human and Ecological Risk Assessment. 2012;18:456–470.