Какво е ГМО?

Новото генно инженерство, наричано нови геномни техники след дълго търсене на термина, се въвежда в законодателните актове от ЕК през 2023. Чрез новото генно инженерство се редактира генома и може да се използва за радикална промяна на биологичните характеристики на растения, животни и микроорганизми, дори без да се добавят гени. Техническите процеси, при които се използват инструменти като „генната ножица“ CRISPR/Cas, са свързани със специфични рискове. Ние се фокусираме върху тези проблеми в нашия проект „Да поставим граници на биотехнологиите!“.

Защо новите геномни техники се нуждаят от строга регулация.

От гледна точка на здравеопазването и опазването на околната среда техническият потенциал на новите техники на генното инженерство, особено приложенията на CRISPR/Cas, е изключително тревожен. Това се признава дори от изобретателите на технологията. Например Дженифър Дудна, която е подала много патенти за технологията CRISPR, пише:

„Като се има предвид колко радикални са последиците от редактирането на гени за нашия вид и нашата планета, отварянето на линиите за комуникация между науката и обществеността никога не е било толкова важно, колкото сега“. (Doudna & Sternberg „A Crack in Creation“, 2017 г.)

Ето защо изброените тук примери имат за цел да илюстрират рисковете, свързани с новите технологии в областта на генното инженерство (наричани още „нови геномни техники“). Ако геномно редактираните организми не бъдат строго регулирани, тяхното пускане на пазара застрашава биоразнообразието и нашия живот.