Защо са важни семената?
„Причината да искат да се отърват от дребния фермер е, че дребният фермер е последният свободен човек на тази планета. Храната е оръжие. Когато контролирате храната, контролирате обществото, когато контролирате семената, контролирате живота на Земята.“ , казва световно известният учен и застъпник за хранителната независимост Вандана Шива.
В цял свят движението за опазване на семената се разраства и е част от съпротивата на хората срещу все по-еднообразната храна, пазаруването от еднакви магазини на едни и същи марки храни. Разнообразието, което ни се предлага сега, са шарените опаковки. Съдържанието в тях е едно и също в целия свят. Храните – от семената до тези в магазина се контролират от само четири корпорации.
Начинът на хранене в България през само последните 60-70 години се е променил повече отколкото през всичките милион години досега. Технологиите и господството на корпорациите ни вкараха в един голям експеримент. И ако преди 30 години се радвахме на началото на цветното многообразие по рафтовете, сега започваме да се питаме какво е затворено вътре в опаковките, къде отидоха многобройните сортове ябълки и круши, къде е вкусният домат, защо ги няма българските зеленчуци, а ни ги докарват от хиляди километри пълни с химикали, вместо с аромат и вкус.

Храната е живот, а семената са началото на този живот. В растенията, отглеждани за храна, се крият енергии и тези енергии променят както заобикалиащия ги свят, така и нас самите. Храната в миналото е била свещена и е била споделяна с боговете, в днешно време тя е акт на споделяне, на установяване на контакт и на доверие.
Всичко тръгва от семето. В него е цялата енергия, която се предава нататък.
Семената са от съществено значение за устойчивостта на хранителните системи, но те почти не се включват в дискусиите за устойчивост, в сравнение например с почвата.
Еднообразието на храната, която масово е достъпна, кара хора да не могат да си представят огромното разнообразие от продукти, които съществуват. Като пример: доматите са най-популярният зеленчук в България, но колко вида домати може да посочи някой купувач? В света има хиляди различни сортове, във всякакви цветове, форми и размери, с различни приложения! Без да сме наясно, не можем да претендираме за разнообразие в храненето си, камо ли да изискваме разнообразието да бъде защитено само по себе си.
Рикардо Бочи от Rete Semi Rurali Италия казва: „Най-добрият сорт е този, който работи най-добре в конкретните условия, тъй като не съществува универсално определение за стойност на конкретно растение. Въпреки това ни налагат сортове въз основа на количеството добив“.
Това е една остаряла агрономическа концепция, особено когато се има предвид отглеждането на култури на специфични райони, каквито са българските планини. Сортовете с ниски разходи (които обикновено се считат за по-малко продуктивни) в действителност могат да произвеждат повече при такива условия, отколкото съвременните сортове (които са проектирани да бъдат високопродуктивни само при условия на отглеждане с високи разходи).