Глифозатът и околната среда

Водата и пестицидите

Производителите на глифозат твърдят, че глифозатът не замърсява повърхностните и подпочвените води, но изследване от Държавния университет в Сан Пауло, Бразилия, показва, че глифозат съдържащите химикали влияят в твърде голяма степен на водораслите във водата.

Фактът, че в Германия пределните стойности на пестицидите за малки водни басейни в Германия са надвишени при 81 % от всички измервателни станции, прави ситуацията доста притеснителна.

През ноември 2023 Сдружение АГРОЛИНК се включи в изследване на PAN Europe. Бяха направени анализи за съдържание на глифозат и неговия разпаден продукт AMPA, като границата на количеството бе определено на 0,2 μg/L. Глифозат и/или AMPA бяха открити в 11 от 12 страни на ЕС. Отчитайки, че питейната вода има граница за активни съставки на пестициди от 0,1 μg/L, проучването показва, че повърхностните води, откъде са взети пробите не са подходящи за пиене. В пробите от Австрия, Белгия, Испания и Португалия съдържание на глифозат и AMPA бе 10 пъти, а в Полша е 38 пъти над безопасната граница за пиене от хора. От пробите взети от р.Марица близо до Димитроград превишението е 3 пъти над безопасната граница.

Биоразнообразието и пестицидите

Глифозатът има пряко и непряко въздействие върху околната среда. Косвени въздействия върху птици, животни, местообитания и хранителните запаси възникват поради унищожаването на плевелите и дивите цветя. Глифозатът е водоразтворим и има значителни ефекти върху видовете, които са в основата на цялата водна хранителна верига, като земноводните са особено уязвими.

Глифозатът нарушава баланса на микробните съобщества в почвата, като увеличава броя на едни микроорганизми и намалява други, оказвайки влияние върху плодородието на почвата. Той предизвика нарастване на някои болести по културите в селското стопанство с практики като „без оран“, като стимулира растежа на редица гъбични патогени. Този хербицид също така свързва микроелементите в почвата, причинявайки дефицит за растенията.

Установено е също, че глифозатът оказва неблагоприятно въздействие върху земните червеи, полезните насекоми и пчелите.

Опазвайки биоразнообразието се дава възможност естествените неприятели да се справят с вредителите по растенията без да е необходимо използването на отрови.

Ново проучване от Германия показва, че насекомите в природните резервати, които показват 76% спад в биомасата на насекомите за 26 години, са замърсени с коктейли от пестициди. Професорът по биология Дейв Гоулсън коментира, че откритието е тревожно за опазване на природата в „островните“ природни резервати.

Подобно нарушение, причинено от глифозат и Roundup в чревния микробиом на хората, се случва и в почвата, която служи като стомах на растението

Глифозатът в почвата

В правилата на ЕС не са определени активните вещества, които да се наблюдават в почвата.

Известно е, че почвените микроорганизми (като бактерии и гъбички) съществуват в симбиотична връзка с растенията и по този начин са от решаващо значение за тяхното здраве и представяне на реколтата. Доказано е, че прилагането на хербициди на базата на глифозат нарушава микробиома на почвата (както и причинява токсични ефекти при земните червеи, което от своя страна може да доведе до компрометиране на здравето на растенията и хранителната им стойност.

Едно доста голямо количество от пестицидите се усвоява не от целевите растения, а попада в почвата, водата и въздуха.

Като изкуствени органични съединения, пестицидите могат да останат в околната среда в продължение на много години и могат да бъдат пренесени на твърде отдалечени разстояния от мястото на третиране.

Остатъците от пестициди в почвата и водата са значителни заплахи за околната среда и са класифицирани като канцерогенни замърсители в много страни.

Глифозатът и горите

Д-р Сенеф описва епидемия от патогенни гъбични инфекции при растения и животни (включително хора), предизвикани от глифозат [21]. Тя цитира проучване от 2009 г. в Саскачеван, демонстриращо „последователна връзка“ между употребата на глифозат и гъбични заболявания като гниене на корените/корона и фузариозен пригор при пшеница и ечемик.

Докато патогенните гъби могат да понасят глифозат, полезните гъби, които насърчават растежа на хранителни култури и дървета се увреждат.

Природозащитните организации призовават за забрана на пръскането на горите с глифозат. Той създава условия за горещ, сух пейзаж, лишен от диви животни и склонен към изгаряне. Проучване на Университета на Северна Британска Колумбия установи, че глифозатът се разгражда много бавно в северните гори, оставайки в растителните тъкани за десетилетие или повече.

10 неща, които трябва да знаете за глифозата:
 
1. През 2015 г. след обстойно изследване Международната организация за изследване на рака към СЗО определи глифозата като вероятно карценогенен.
2. Глифозатът рядко се използва самостоятелно, а като част от химически коктейл, например с търговскитe наименования Roundup, NASA или Глифол.
3. Тези формули са 1000 пъти по-токсични отколкото глифозата сам по себе си.
4. Никой не знае пълният ефект от дългосрочното излагане на тези комплексни токсични химикали.
5. Над 60% от хляба съдържа следи от глифозат. Глифозат има и във водата, бирата и храни, в чиито състав са използвани култури, третирани с глифозат.
6. Глифозатът може да увеличи нашата резистентност към антибиотици – световен здравен проблем, който се очертава на хоризонта.
7. Химикалът е много устойчив в почвите и седиментите, а в по-студен сезонен климат, остатъци са открити в почвата до 3 години.
8. Масово измират пчели, други опрашители и птици в България поради свръх използване на земеделски препарати, вкл. и глифозат.
9. Глифозатът има пряко въздействие върху здравето на фермерите и дребните градинари, които го използват
10. В САЩ срещу Байер/Монсанто, производителя на Roundup са заведени над 10 000 дела от фермери. В последното дело Байер/Монсанто е осъден да заплати 2.424 млрд долара за увреждане и причинени ракови заболявания .