Стани био производител

Стани биологичен производител = био производител

Какви са стъпките към едно биологично стопанство?

Биологично стопанство е това, в което се спазват принципите на биологичното земеделие.

  • Без сертифициране от външен контролен орган.

Ако стопанството/градината е за собствено производство или за продажби на продукти в малки обеми и потребителят има доверие в производителя, не е необходимо стопанството да се сертифицира от външен контролен орган. Контролът се извършва от потребителя, който познава много добре производителя и дори участва в някои от процесите на производството.

Със сертифициране от външен контролен орган.

  • Със сертифициране от външен контролен орган.

За да може едно стопанство да продава на пазара, свързано с търговия извън стопанството или отдалечени места, за да се нарече биологично и продуктите да са “биологични”, то производителят е добре да сключи договор с добър консултант, който да разработи плана за преход към биологично производство. Тъй като производството по биологичния начин е твърде различно от конвенционалното, земеделският производител се нуждае и от консултации по създаването на плана за управление. Такива консултации може да получи от специализирани организации, занимаващи се с биологично производство. Сдружение АГРОЛИНК може да бъде добър съветник и помощник в прехода към биологично земеделие, както в зеленчукопроизводството, така и в овощарството.

След преминаването на преходен период (две години за едногодишните и три години за многогодишните) стопанството може да получи биосертификат и съответно и продуктите от него да бъдат означени като “биологични ”. В областта на животновъдството са възможни и по-кратки периоди на преустройство, ако са изпълнени точно всички разпореждания за съобразено с вида на животното отглеждане. Планът за преход включва редица елементи, като се започне от анализа на почвата и се набележат всички стъпки към технологичните промени. В препоръките на консултанта се включват и елементите на ландшафта и буферната зона на стопанството.

След като има разработен план за преход, производителят може да се обърне към официален контролен орган. Производителят и контролният орган сключват договор за контролирането на стопанството и издаването на биосертификат. Сертифициращият орган включва в своите регистри производителя, който трябва да предостави информация за своето стопанство, като размер на площта, складове, мерките, които стопанинът предвижда за спазване на правилата и т.н. Следващата стъпка е контрола (инспекцията), който включва проверка на място за използваните техники, добавки, материали и воденето на документация по производството. На основата на проверката контрольорът изготвя доклад до сертификационната комисия, която взима крайното решение. Ако докладът е положителен и комисията вземе решение, че производителят спазва стандартите, то се стига до последната, трета стъпка от системата за контрол – издаването на биосертификат.