Въпроси и отговори
Защо е важно сеитбообръщението в биологичното земеделие?
Земи, върху които през годините е отглеждан един и същ вид растение, загубват своето естествено плодородие. Затова е необходимо отглеждане на различни растения, които се променят на едно и също място през годините – сеитбообръщение. Ако след растение с намалени изисквания към хранителните вещества следва растение, което се нуждае от много хранителни вещества, почвата не се изтощава и остава плодородна. Така в биологичното земеделие не се засаждат житни култури ежегодно на едно и също място, а листни растения, като слънчоглед и тиква, следват “придирчивите” житни култури. Сеитбообобръщението изпълнява и друга важна задача: намалява загубите от вредители и плевели. Ако почвата е здрава, се появяват далеч по-малко вредители и плевели.
Какво е торенето в биологичното земеделие?
За нашите биоземеделци торенето в биологичното земеделие означава да се осигуряват всички онези хранителни вещества на живота в почвата, от които се нуждае тя за своето здраве и плодородие. За да не бъде унищожен този живот, производителите се отказват от всички химично-синтетични средства и използват органични торове, като оборски тор, компост, течен тор. Друга форма на наторяване в биологичното земеделие е т.нар. зелено торене – засяване на култури през есента, които се окосяват и оставят върху земята. Като се засаждат тези растения, почвата получава важни хранителни вещества.
Защо биологичното земеделие е против генното инженерство?
В биологичното стопанство животните и растенията се отглеждат съобразно техният вид, а околната среда се опазва с течение на времето. Посегателства върху природата, без точно да се познават техните последствия, точно толкова малко принадлежат към духа на биологичното земеделие, колкото и продукцията на храни, чиито въздействия върху хората не са изследвани научно по никакъв начин. Поради това биологичното земеделие решително отрича генното инженерство в областта на селското стопанство и се застъпва затова, хората и околната среда да не бъдат излагани на излишни рискове.
Цялото ли стопанство едновременно трябва да стане “биологично”?
Не. Земеделецът може да превърне такава част от стопанство, колкото сметне за необходимо. Необходимо е обаче ясно разграничаване между отделните площи и това да бъде описано в документите за контролния орган.
Къде да намеря информация за биологичния начин на производство?
Сдружение АГРОЛИНК с удоволствие ще отговори на всякакви въпроси, свързани с прехода и производството по биологичния начин на земеделие и животновъдство. Можете да ни пишете и намерите на адрес:
Полезни връзки:
Международната федерация на движенията за биологично земеделие
Европейска група на Международната федерация на движенията за органично земеделие
https://www.organicseurope.bio
Асоциация за почвата. Информационна и сертифицираща организация за органични храни и земеделие във Великобритания
http://www.soilassociation.org
Wwoof: Възможности за работа и доброволчество в биологични стопанства по целия свят
