10.03.2025г.
Борете се за хранителна справедливост, а не за печалби!
От 3 до 5 септември 2024 г. хранително-вкусовата промишленост за трети път организира така наречената „Среща на върха за регенеративно земеделие“. В критичен момент на климатичен хаос, деградация на околната среда и кризи на недохранване социалните движения, организациите на гражданското общество, академичние среди, земеделски производители и ангажираните граждани, отново осъждат опита на тази среща на върха да се измие със зелена боя опустошителните екоцидни и неоколониални практики на участващите корпорации.
Терминът „регенериращо земеделие“ се използва неправомерно, за да се придаде зелен имидж на индустриалното земеделие, което използва агрохимикали и изкопаеми горива. Корпоративните участници се преименуват, за да могат да продължат да укрепват своята икономическа и политическа власт. Това включва маргинализирането на дребните и диверсифицирани биологични и агроекологични земеделски производители. Като адаптират своите наративи и платформи, големите корпорации се придържат към пазарния си дял и печалбите си, без да правят значителни промени в разрушителните си бизнес дейности. Те се движат в неясните сфери на „зеленото“ измиване на „декарбонизация“, „устойчивост“ и „зелен растеж“. Конкретно това означава, че агробизнесът, наред с химическите си продукти, започва да продава и патентова „биопродукти“ или да произвежда „чисти“ торове, като включва в стратегията си улавянето на въглерод.
Подобни фалшиви решения често се фокусират върху цифровизацията и технологиите, базирани на данни, за големи промишлени стопанства и се основават на празни обещания за иновативни начини за излизане от кризите, които индустриалното селско стопанство е създало. Това предполага, че системата може да се подобри, без да се поставят фундаментални предизвикателства пред дисбалансите на властта в индустриалния начин на производство на храни. Това не би могло да бъде по-далеч от визията, която ръководеше първоначалното мислене за регенеративното земеделие през 80-те години на миналия век. Тогава основната идея беше призивът за фундаментално социално и политическо преразпределение на властта в хранителната система и фокусиране върху дребните производители, преработватели и дистрибутори.
Чернокожите, коренните жители, селяните и фермерите от мнозинството в света и работещите в сферата на храните са били и са водещи в борбата за агроекологично и биологично регенеративно земеделие. Дребните фермери и селяни, рибарите и скотовъдците са тези, които наистина изхранват света. Обявените оратори на срещата на върха обаче са почти изключително бели и са наети от някои от най-екологично и социално деструктивните участници в сектора на агробизнеса. Цената за участие е 240 евро за земеделски производители, 361 евро за академични среди и 1329 евро за НПО. Единствената причина, поради която те стимулират земеделските стопани да се включат, е да ги използват като символи за легитимиране на разрушителния си бизнес модел.
Не може да се вярва, че участващите корпорации в областта на хранително-вкусовата промишленост и свързаните с тях научноизследователски институти, консултантски и маркетингови фирми ще доведат до промяна на системата с помощта на своите фалшиви решения. Те подхранват нарушаването на човешките права, структурната бедност, нездравословното хранене и разрушителните земеделски методи, като същевременно използват езика на регенеративното земеделие.
– Говорителят на срещата на върха и „златен партньор“ на срещата на върха Rabobank финансира 85 % от холандското индустриално земеделие и е замесена в заграбването на земя, прането на пари от наркокартели и разширяването на индустриалните животновъдни ферми, което доведе до холандската азотна криза, масовото задлъжняване на фермерите, обезлесяването и драматичната загуба на биоразнообразие.
– Unilever, който също е „партньор по устойчивост“ на срещата на върха, е играл важна роля в организирането на плантационни икономики и е продължил безмилостната си експлоатация на фермерите и работниците в хранително-вкусовата промишленост в своите добивни световни вериги за доставки. Те също така системно навлизат в обществени университети като Вагенинген.
В качеството си на златен партньор на срещата на върха Платформата на инициативата за устойчиво земеделие (ПУЗ) ще участва в семинарите и дискусиите. Тя обслужва многобройни мултинационални компании от хранително-вкусовата промишленост, като например Unilever, които систематично подкопават истинското устойчиво развитие на селското стопанство и социалната справедливост в името на корпоративната алчност. Партньорът на платформата SAI, компанията Yara, безобразно се възползва от войната в Украйна, тъй като продължава да разширява глобалната си пристрастеност към синтетичните торове, за чието производство е необходимо изгарянето на стотици хиляди тонове газ от фракинг. Партньорите на Платформата SAI – Bayer и Syngenta – вкарват фермерите в капана на все по-голямата зависимост от синтетични торове, пестициди, патентовани семена и генетично модифицирани организми (ГМО), които застрашават биоразнообразието, устойчивостта на вредители, човешкото здраве и качеството на почвата, въздуха и водата. Техните лобита непрекъснато подкопават политиката в областта на околната среда и научно обоснованите процеси на вземане на решения.
– Участващата компания Cargill е виновна за детски труд, замърсяване на околната среда и унищожаване на последните останали непокътнати гори и прерии в света. Нестле, друг глобален агробизнес гигант, присъстващ на срещата на върха, непрекъснато нарушава обещанията си да прекрати трафика на деца и трудовата експлоатация в своите вериги за производство на какао. Агрохимическите какаови плантации, като тези на Нестле, са причинили загубата на 85 % от горските масиви на Кот д’Ивоар.
– Многобройни компании, които присъстват, се възползват от продължаващата система на апартейд в Палестина. Кока Кола има фабрика в незаконното израелско селище Атарот, а Акса все още инвестира в израелската банка Хапоалим, която финансира незаконното израелско селище.
Ние се борим за справедливост в системата на хранително-вкусовата промишленост и се противопоставяме на корпорациите, пристрастени към изкопаемите горива, които поддържат експлоататорско и разрушително индустриално земеделие. Правителствата не са успели да ни защитят от насърчаването на капиталоемко, патентовано агротехнологично развитие. В резултат на това мощни корпоративни участници контролират глобалните вериги за създаване на стойност и са дълбоко вкоренени в управлението на храните за сметка на гражданското демократично участие и местния контрол върху храните, храненето и вземането на решения в областта на селското стопанство. Но истинските решения на екологичните, социалните, икономическите и политическите кризи в нашите хранителни системи няма да дойдат от съобразяването с модела на индустриалния капитализъм.
Напротив, принципите на опазващо природата земеделие предлагат насоки за това как можем да трансформираме хранителните си системи и да произвеждаме и консумираме храна в хармония с природата за настоящите и бъдещите поколения. Разнообразните форми на дребномащабно производство на храни, основани на агроекологията, възстановяват екосистемите, подхранват общностите, генерират местни знания, насърчават социалната справедливост, подхранват идентичността и културата и укрепват икономическата жизнеспособност на селските райони. За целта е необходимо контролът върху семената, биоразнообразието, земята и териториите, водите, знанията, културата и общите блага да се върне в ръцете на хората, които изхранват света.
Активисти, фермери и изследователи от холандското движение за агроекология протестират срещу срещата на върха за регенеративно земеделие още от пристигането ѝ в Амстердам. Ще продължим традицията си да изграждаме съпротива и устойчивост на общността срещу зеленото измиване чрез насърчаване на здравословни и справедливи хранителни системи: чрез демонстрации, разговори и изкуство.
Бъдете солидарни! Съпротивата е плодородна!
По материали на Агроекологичната мрежа на Нидерландия: Toekomstboeren, ASEED, XR Landbouw, и много други асоциации, групи и колективи в Нидерландия, които насърчават агроекологията и хранителния суверенитет.